Elektronická pošta

E-mail je základním komunikačním prostředkem na internetu. Pokud u nás máte doménu (např. www.firma.cz), máte automaticky i e-mailové adresy ve tvaru vase.jmeno@firma.cz - a pokud náhodou nemáte vlastní doménu a nechcete si ji nechat zaregistrovat (i to umíme), můžete od nás dostat e-mail vase.jmeno@zln.cz.

E-mailová schránka je u nás identifikována jménem účtu a heslem k tomuto účtu. Tedy od nás dostanete například ucet1 a k němu heslo1. Schránka má standardně kapacitu 500 MB (na požádání lze rozšířit). Pokud si necháváte poštu na serveru, tak doporučujeme staré zprávy promazávat, aby nedošlo k přeplnění kapacity schránky, což by znemožnilo příjem nových e-mailů.

Do této e-mailové schránky potom může směřovat jedna nebo více e-mailových adres. Například můžete mít dvě e-mailové adresy jmeno.prijmeni@firma.cz a prijmeni@firma.cz a obě vybíráte ze schránky ucet1. Můžete také mít tzv. doménový koš, který přijímá všechny (ostatní) e-maily, které směřují na vaši doménu @firma.cz. Pozor ale na nebezpečí tzv. spamových slovníkových útoků, kdy spammeři (rozesílači nevyžádaných komerčních e-mailů) vezmou například všechna jména z kalendáře, připojí k nim “@firma.cz” a vygenerují tak tisíce e-mailů, které skončí v poštovní schránce toho doménového koše. Proti tomuto není rozumné obrany, jedině doménový koš zrušit…

Příjem

Vaše pošta přijde z internetu na náš server a čeká tu na vás. Můžete si ji buďto stáhnout až přímo na váš počítač starým protokolem POP3, nebo mnohem lépe ji nestahujte a jen k ní přistupujte přes protokol IMAP - v obou případech je potřeba poštovní program jako je třeba Microsoft Outlook (nedoporučujeme, je příliš vadný!) nebo lépe Mozilla Thunderbird. V programu nastavíte následující údaje:

Doporučujeme nestahovat poštu do vlastního počítače starým protokolem POP3, ale nechat ji na našem serveru (kde je zálohována) a jen k ní přistupovat přes protokol IMAP. Výhodou IMAPu je, že pošta zůstává na serveru a a je tak dostupná z více počítačů (např. z práce i z domu, nebo z více firemních počítačů), a taky přes Webmail (z internetové kavárny, z počítače u známých/přátel atd.). I odesílaná pošta (viz níže) může být uložena přes IMAP na serveru, takže potom vidíte nejen přijatou, ale i odeslanou poštu odkudkoliv a kdykoliv.

V obou případech (POP3 i IMAP) máte možnost použít tzv. zabezpečené připojení přes SSL nebo TLS. Výhodou je, že nikdo po cestě nemůže zjistit vaše tajné heslo1 k účtu, ani nemůže číst poštu, kterou stahujete. Stačí jen ve vašem poštovním programu zaškrtnout příslušnou volbu. Důrazně doporučujeme, abyste tak učinili, jinak je vaše soukromá a firemní pošta v nebezpečí. Zlojedi sedí na Internetu a poslouchají hesla…

Odesílání

Když si ve vašem poštovním programu napíšete dopis, tak jej potřebujete odeslat, a to nejlépe a nejrychleji přes SMTP server vašeho poskytovatele internetového připojení (=ISP). Tedy pokud jste připojeni přes kabelový internet, ADSL nebo bezdrátový internet, měli byste pokaždé mít jiný SMTP server, který jste dostali spolu s tím připojením. Když si připojení změníte, musíte si změnit i nastavení SMTP serveru ve vašich poštovních programech.

Můžete ale s výhodou využít i náš SMTP server, který funguje vždy bez ohledu na typ a poskytovatele vašeho internetového připojení. Náš server si jen musí ověřit, že jste náš zákazník, opět pomocí známého jména a hesla (stejného jako jste dostali pro čtení pošty přes POP3/IMAP).

Pokud se rozhodnete posílat poštu přes náš server, postupujte prosím podle návodu Odesílání pošty přes náš SMTP server.

Webmail

Ke své poště uložené na našem serveru se dostanete odkudkoliv pomocí obyčejného webového prohlížeče navštívením stránek https://webmail.zln.cz/, kam se přihlásíte opět pomocí vašich údajů ucet1 a heslo1.

Poštu tam můžete číst, promazávat, můžete také psát nové zprávy, organizovat si kontakty v adresáři atd.

Změna hesla a nepřítomnost/dovolená

Přes webové rozhraní k naší poště (Webmail, viz výše) si můžete také:

Antivir

Antivir má aktivovaný každý uživatel našich poštovních služeb. E-maily obsahující v příloze některý z rozpoznaných virů jsou blokovány na serveru a po čase smazány. Pokud máte zájem dostávat vaše zavirované e-maily, dejte nám vědět, zařídíme to.

Antispam

Antispam je systém, který by měl pomoci uživatelům zbavit se (alespoň částečně) záplavy nevyžádané reklamní pošty. Zatím ho aktivujeme zákazníkům na vyžádání. Náš antispam funguje takto: spamy spolehlivě rozpoznané zahodí rovnou, takže vám ušetří stahování a promazávání i 70% zbytečných e-mailů. Ty e-maily, u kterých si není jistý, jen označí přidáním *SPAM* do předmětu zprávy a pustí je dál. Doporučuji nastavit si ve vašem poštovním programu automatické přesouvání takto označených mailů do jiné složky, do které jen občas nakouknete, jestli se antispam nespletl a neoznačil vám i nějaký normální mail.

Antispam používá pro rozpoznání “je to spam/není to spam” bodové ohodnocení různých vlastností každého mailu (např. “obsahuje velká červená blikající písmena”, “jsou v něm klíčová slova jako Viagra nebo Penis”, “má špatně zformátovanou hlavičku”, “má falešného odesílatele”, “odesílající server je na seznamu serverů, co rozesílají spamy”, a stovky dalších podobných pravidel) a na závěr sečte kladné i záporné body a výsledkem je nějaké číslo (je i uvedeno v hlavičce každého mailu za hits=, např. X-Spam-Status: Yes, hits=8.0). My potom můžeme nastavit antispam pro každého uživatele jako přísný (označuje zprávy jako *SPAM* od 3.0 bodů), normální (od 5.0 bodů) nebo benevolentní (až od 10.0 bodů nahoru), nebo vám můžeme antispam úplně vypnout. Standardně nastavujeme uživatelům úroveň antispamu “normální”, ale můžeme nastavení individuálně měnit, stačí nám dát vědět.

Každý poštovní program zobrazuje hlavičky zpráv pod jinou položkou menu, například Outlook (nikoliv Outlook Express) zobrazí hlavičky zpráv po té, co kliknete pravým myším tlačítkem na konkrétním e-mailu a z nabídky vyberete Možnosti zprávy. Otevře se okno, v jehož dolní části najdete rolující oblast nazvanou Internetová záhlaví, a tam už uvidíte bodové ohodnocení v řádku X-Spam-Score:

Zaplněnost schránky

Velikost schránky je nastavitelná - výchozí je 1 GB, ale za mírný příplatek je velikost schránky možno navýšit prakticky neomezeně. Aktuální celková velikost vaší pošty, a tím i zaplněnost poštovní schránky, se dá zjistit dvěma způsoby. Buďto přes nový RoundCube Webmail, kde po přihlášení uvidíte v levém dolním rohu malý koláčový graf. Pokud nad něj najedete myší, objeví se nápověda s konkrétními hodnotami.

Webmail

Thunderbird

Druhá možnost je ve vašem poštovním programu, pokud používáte námi velmi doporučovaný protokol IMAP, kliknout pravým tlačítkem myši na složku příchozí pošty a zvolit volbu “Vlastnosti”. V nově otevřeném okně pak zvolte záložku “Kvóta”: